A CZY TWÓJ STYL ŻYCIA JEST LAGOM?

poniedziałek, 2 października 2017

lagom, lifestyle, styl życia, nie za dużo, nie za mało, w sam raz, akurat, hygge, skandynawski trend

Chyba każdy z nas ostatecznie chce osiągnąć w życiu odpowiedni balans i unikać chaosu. Chce poświęcić pracy, rodzinie i swojemu hobby oraz obowiązkom i przyjemnościom tyle czasu, aby było w sam raz i otaczać się przedmiotami, które nie będą zagracać przestrzeni i wprowadzać chaosu tam, gdzie potrzebujemy harmonii. Lagom to szwedzki koncept, który rozszedł się po świecie już jakiś czas temu, zrzucając z piedestału duńskie hygge. 


Podobnie jak hygge, lagom to styl życia, jednak hygge dotyczyło raczej formy spędzania czasu, związanej z tym atmosfery (świeczki, smaczne jedzenie, czas z przyjaciółmi) oraz przytulnego wystroju wnętrza. Natomiast lagom skupia się na konkretnej postawie i działaniach. Lagom to równowaga i minimalizm, życie w zgodzie z samym sobą i otoczeniem, posiadanie i używanie tylu rzeczy, ile akurat potrzeba, unikanie nadmiaru i wszechobecna prostota i uważność. Czyli wszystko to, co sprawi, że będziemy skupiać się na najważniejszych rzeczach, przyczyniając się przy okazji do poprawy jakości naszego życia i otoczenia. Zauważyłam, że ten trend był w moim życiu mniej lub bardziej obecny już od dłuższego czasu - dzięki temu, jaki styl życia prowadzę - teraz jednak, dzięki Szwedom, doczekał się nazwy. Dzięki temu jeszcze bardziej świadomie podchodzę do idei zrównoważonego stylu życia. Tak, żeby wszystko było lagom.


JAK UCZYNIĆ STYL ŻYCIA LAGOM?


Wbrew pozorom lagom to nie nowość, jednak dzięki samej nazwie zaczerpniętej ze szwedzkiego słownika, trend ten nabrał na znaczeniu. Jeśli jeszcze nie prowadzisz stylu życia przyjaznego Twojemu otoczeniu, oto kilka wskazówek, jak to zmienić.

Oszczędzaj energię i wodę


Wymień żarówki na LEDowe, wyłączaj niepotrzebne światło, bierz prysznic zamiast kąpieli - niby jasne jak słońce i każdemu znane, ale czy każdy się do tego stosuje? Być może za sprawą modnego trendu lagom, więcej osób zechce wprowadzić te drobne zmiany do swojego życia. A mówię Wam, robi to naprawdę ogromną różnicę w rachunkach! Warto również zainwestować w urządzenia energooszczędne.

Planuj mądrze


Według mnie lagom to również mądre planowanie posiłków i zakupów oraz kupowanie wyłącznie tego, co mamy na liście (w dodatku najlepiej lokalnych produktów). Wprawdzie wydawanie na drobne zachcianki jeszcze nikomu nie zaszkodziło, ale gdy zachcianek jest 10 u 10 osób - robi to ogromną różnicę w ilości wyprodukowanych śmieci i wydanych pieniędzy. Osobiście wolę upichcić coś pysznego sama i jestem mało podatna na słodkie zachcianki. Oczywiście zmniejszamy wydatki również przygotowując większość posiłków w domu.

Odżywiaj się zdrowo, uprawiaj własną żywność i twórz własne produkty


Lagom polega nie tylko na rozsądnym korzystaniu z kupowanych produktów, ale również na wytwarzaniu własnych - zarówno żywności jak i przedmiotów codziennego użytku. Zgodnie z tą ideą, powinniśmy zasadzić w domu chociażby własną bazylię czy miętę, a z abażuru zepsutej lampy - zrobić stolik do kawy.

Kupuj mniej


Odnosi się to zarówno do żywności jak i ilości posiadanych rzeczy, np. ubrań. Według filozofii lagom nalezy posiadać tylko tyle, ile potrzebujemy. Dlatego warto ograniczyć się do kilku konkretnych i dobrej jakości par butów niż posiadać ich kilkanaście. Nasze szafy będą mniej zagracone, a głowa spokojniejsza, że nie musimy tego wszystkiego ciągle układać. Osobiście nadal walczę z nałogiem kupowania swetrów (chociaż zawsze jak najlepszej jakości), ale po kupieniu klasycznych, solidnych i wygodnych sztybletów ani mi się śni kupować kolejne, mimo że miło jest sobie kupić coś nowego. Tylko po co?

Zamień plastik na materiał


Uwielbiam materiałowe torby! W sklepie bardzo rzadko pakuję produkty w foliowe woreczki, które potem mi się zbierają i ciężko mi je do czegokolwiek zużyć. Powstała nawet akcja Torba Bumerang, której celem jest zostawianie w sklepach materiałowych toreb, w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach, aby inni, którzy takich nie mają, mogli skorzystać z nich do niesienia własnych zakupów. Jeśli więc mamy w domu za dużo takich toreb wielorazowego użytku, podzielmy się nimi z innymi. A Wy nosicie do sklepów własne torby? A może modne ostatnio koszyki? :)


Nietrudno wywnioskować, że styl życia lagom to prosty sposób na zrównoważenie codziennego korzystania z dobrodziejstw naszego mieszkania oraz na ochronę środowiska, co w efekcie ubocznym przekłada się na lepsze samopoczucie nasze i naszego portfela. Ciekawe jest to, że dzięki samemu niepozornemu trendowi lagom więcej osób może zwrócić uwagę na to, jak wiele z naszych działań może przyczyniać się do poprawy jakości naszego życia.


Spodobał Ci się wpis? Koniecznie powiedz mi o tym w komentarzu!

 1. Z obecnie popularnych inspiracji, Lagom jest mi najbliższy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że nie wiedziałam, że ze swoim podejściem do życia wpisuje się w jakiś trend i ma on na dodatek swoją nazwę. Podoba mi się ten styl, jest taki złotym środkiem.
  pixelkolor.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wszystko znajdzie się nazwa, jak widać :)

   Usuń

Latest Instagrams

© the busy edit | przyjemniejsza strona życia. Design by FCD.